Zamki Mazur – Reszel.

Zamki Mazur – Reszel.

Zamek w Reszlu na mazurach to nie tylko majestatyczna, zawierająca w sobie setki lat historii budowla. Obecnie zamek oferuje ogromną ilość atrakcji dla zwiedzających. Zachwyceni będą również wszyscy miłośnicy sztuki – nie tylko ze względu na wspaniałą architekturę czy gotyckie sklepienia – w zamku swą siedzibę ma również Galeria Sztuki Współczesnej.

Historia zamku.

Historia zamku w Reszlu sięga pierwszej połowy XIII wieku, kiedy to w tym miejscu Krzyżacy, którzy przybyli na ziemie Pruskie z zaproszenia Konrada Mazowieckiego, postawili tam strażnicę. Był to krok niezbędny, gdyż Krzyżacy musieli borykać się z plemionami pruskimi, którzy nie zamierzali podporządkować się podbojowi krzyżackiemu. Zamek z prawdziwego zdarzenia, taki, jaki możemy podziwiać dzisiaj, powstał dopiero na początku XV wieku. Od roku 1466, aż do pierwszego rozbioru Polski, zamek ten znajdował się w rękach polskich. Następnie przejęty został przez Prusy. Zamek w Reszlu doświadczył dwóch, ogromnych pożarów, z czego ostatni – zniszczył go niemal doszczętnie.

Czasy obecne.

Zamek w Reszlu stanowi obecnie niezwykle popularną atrakcję turystyczną. Wciąż podziwiać można w nim zachowane walory historyczne i architektoniczne. Od dwudziestu lat w zamku znajduje się także hotel wraz z restauracją, muzeum oraz galeria sztuki. Zwiedzający mogą na własnej skórze doświadczyć – w przenośni – średniowiecznych narzędzi tortur i tym samym podziwiać pracownię kata. Znajdująca się w zamku galeria sztuki zgromadziła dzieła wielu wyśmienitych, polskich artystów, które również przekazano do wglądu dla zwiedzających.