Jeden z wyjątkowych pałaców w całej Polsce.

 

Polska pełna jest niezwykłych zamków, pałacyków czy dworów. Istnieje jednak w Polsce pewien obiekt, który jest swoistym, architektonicznym ewenementem. Mowa tutaj o Pałacu w Mojej Woli. W całej tylko Europie istnieją jedynie dwie tego rodzaju budowle, a wspomniany pałac jest jedną z nich.

Co czyni pałac w Mojej Woli tak wyjątkowym?

Jak wspomnieliśmy, w całej Europie istnieją jedynie dwie tego typu budowle, a ten pałac jest właśnie jedną z nich. Wyjątkowość tego pałacu wynika z faktu, iż został on pokryty elewacją z dębowej kory, która specjalnie, na cele tego projektu, przywieziona została z odległej Portugalii. Tego rodzaju zastosowania w architekturze są niezwykle rzadkie na całym świecie.

Historia pałacu.

Pałac ten powstał w drugiej połowie XIX wieku na specjalnego polecenie ówczesnego księcia Brunszwiku-Lüneburga Wilhelma. Nad projektem osobiście czuwał polski architekt nazwiskiem Karłowski. Początkowo był to pałac przeznaczeniu myśliwskim, z tego obiektu książę najpewniej udawał się na polowania. Przez lata pałac ten był w znacznym stopniu rozbudowywany, pomimo tego, nie zmieniono jego dotychczasowego wyglądu i charakteru. Przez lata pałac trafiał do różnych rąk, a obecnie znajduje się w posiadaniu osoby prywatnej. Dotychczas pałac pozostawiony był sam sobie, popadał więc w coraz to większą ruinę. Obecny właściciel zapowiedział jednak, że poczyni odpowiednie prace zabezpieczające i remontowe tak, by w przyszłości pałac w Mojej Woli stał się obiektem turystycznym.