NOC MUZEÓW 2015 | 15.05 WAWEL, 16.05 WARSZAWA | PROGRAM WYDARZEŃ W REZYDENCJACH KRÓLEWSKICH

Noc Muzeów to nie tylko okazja do bezpłatnego zwiedzania, ale również możliwość wzięcia udziału w licznych warsztatach i pokazach. Zapraszamy do wieczornego odwiedzenia czterech Muzeów Rezydencji Królewskich: 16 maja Muzeum Łazienek Królewskich, Zamku Królewskiego w Warszawie i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz 15 maja Zamku Królewskiego na Wawelu.

15 maja

NOC MUZEÓW NA WAWELU

Zwiedzanie Komnat Królewskich – od godz. 19 do 24 (ostatnie wejście).

W tym roku dla odwiedzających zostaną udostępnione Reprezentacyjne Komnaty Królewskie (II piętro zamku). Będzie można zobaczyć m.in. słynną kolekcję arrasów króla Zygmunta Augusta, portrety królów, obrazy mistrzów włoskich i holenderskich oraz renesansowe i barokowe meble.

Zwiedzanie indywidualne, bez przewodnika, obowiązują limity konserwatorskie

Muzeum Utracone (prezentacja multimedialna), Dziedziniec arkadowy Zamku na Wawelu

Pierwszy pokaz rozpocznie się o godz. 21.30

W czasie Nocy Muzeów na dziedzińcu arkadowym Zamku na Wawelu zostanie zaprezentowany pokaz multimedialny „Muzeum Utracone”. Na dziedzińcu arkadowym wawelskiego zamku zostanie wyemitowany film. Pokazowi filmowemu będzie towarzyszyć prezentacja grafik, które zostaną wyświetlone na jednej ze ścian Wawelu.

W tym roku film poświęcony będzie miejscom, do których okupant wywoził zrabowane polskie dzieła sztuki, jak np. zamek w Fischhorn w Austrii, dokąd trafiły dzieła ze składnicy zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Bohaterem opowieści będzie porucznik Bohdan Urbanowicz, żołnierz Kampanii Wrześniowej, malarz – absolwent warszawskiej ASP, który zinwentaryzował odnalezione w Fischhorn tysiące dóbr kultury i zorganizował ich powrót do kraju. Wśród nich znalazły się min.: akt Unii Polsko-Litewskiej z 1501 r., „Autoportret” Matejki czy „Altana” Gierymskiego. Sposób narracji inspirowany jest kultowymi grami komputerowymi.

Filmowi towarzyszyć będzie obraz „Muzeum Utracone” autorstwa Mariusza Tarkawiana zainspirowany olbrzymią ilością utraconych z polski obiektów sztuki.

Pokaz został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anny Komorowskiej.

16 maja

NOC MUZEÓW W PAŁACU KRÓLA JANA III W WILANOWIE

Już od 210 lat publiczność Wilanowa podziwia bogate zbiory sztuki, które Stanisław Kostka Potocki udostępnił zwiedzającym, tworząc pierwsze na ziemiach polskich muzeum sztuki. W tym roku zachęcamy zatem do poznania historii o kolekcjach i ich twórcach, poszczególnych eksponatach i sposobach dzielenia się nimi ze społeczeństwem. Tajniki kolekcji wilanowskich przybliżą wilanowscy konserwatorzy i opiekunowie zbiorów, którzy na co dzień odkrywają sekrety dzieł zgromadzonych w muzeum.

Zapraszamy do wspólnego świętowania Nocy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie! W czasy wielkich kolekcjonerów przeniesie nas pokaz kulinarny poświęcony smakom kuchni polskiej przełomu XVIII i XIX w. oraz pokaz mody Stylowe kolekcje. Rodzice i dzieci będą mogli stworzyć własne kolekcjonerskie pocztówki, a także posłuchać bajki o Pieńku, który nie bał się otworzyć muzeum. Liczne warsztaty przyrodnicze pozwolą poznać kolekcje dawnych roślin ozdobnych i użytkowych z wilanowskich ogrodów.

Zwiedzanie pałacu – od godz. 19 do 1. Ostatnie wejście o godz. 00.30.

(Parter pałacu jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową).

Pałacowi Opowiadacze (akcja), godz. 19–24

W wybranych komnatach pracownicy muzeum i wolontariusze będą opowiadać gościom o kolekcjonerach i kolekcji bezcennych dzieł sztuki zgromadzonych w muzeum. Wilanowscy opowiadacze zapraszają gości do refleksji i rozmowy o zabytkach, które zazwyczaj umykają uwadze podczas zwiedzania. W muzealną noc będzie można usłyszeć o tajemnicach wyłaniających się z obrazów z kolekcji Stanisława Kostki Potockiego, o których dowiedzieliśmy się w trakcie prac konserwatorskich, oraz o technologii mebli zdobionych w technice markietarzu. Podzielimy się praktycznymi radami, jak dbać o sprzęty drewniane w domu.

Bajki w pałacu, godz. 19–21

Pracownicy muzeum będą czytać najmłodszym bajki Pieniek otwiera muzeum oraz Gdzie jest wydra?. Najmłodsi dowiedzą się, co trzeba zrobić, żeby otworzyć własne muzeum, i na czym polega praca muzealnika. Wspólnie z Pupusieńką, Fanfanikiem lub Minionkiem wyruszymy na poszukiwania zaginionej wydry o imieniu Robak.

Muzeum Utracone (prezentacja multimedialna), Sala Biała, godz. 19–24

W ultranowoczesnej oprawie zaprezentujemy skarby kultury, które niegdyś znajdowały się w polskich zbiorach i które w wyniku zawieruch dziejowych przepadły bezpowrotnie.

Dziedziniec główny

Kulinarny Grand Tour – kuchnia w Polsce w XVIII i na pocz. XIX w., godz. 19–22

Podczas tegorocznej Nocy Muzeum Króla Jana III w Wilanowie opowiemy, co i jak jadano w czasach, gdy właścicielem Wilanowa był Stanisław Kostka Potocki, a także czym kuchnia tamtych czasów różniła się od sławnej tradycji sarmackiej. Posłuży nam do tego niezwykłe źródło, książka kucharska „Kucharz doskonały” Wojciecha Wielądka. Przybliżymy barwne opowieści o zwyczajach stołowych, zastawie i naczyniach. Zastanowimy się wspólnie, co ówcześni podróżnicy-kolekcjonerzy mogli przywozić z dalekich podróży ze sobą do kraju poza kolekcją unikatowych przedmiotów – czyli jak ich wyjazdy wzbogacały sztukę kulinarną i wiedzę o niej. Elementem uzupełniającym będą krótkie pokazy kulinarne mistrza Macieja Nowickiego (godz. 19.30, 20.30, 21.30), bazujące na przepisach z Kucharza doskonałego.

Niezwykła kolekcja Łukasza Biczyńskiego (pokaz), godz. 19–23

Pokaz kolekcji uzbrojenia z przełomu XVIII i XIX wieku pozwoli prześledzić, jak na przestrzeni wieków zmieniała się broń oraz formacja wojskowa. Uczestnicy będą mogli zobaczyć szpady, pałasze, szable bojowe i paradne oraz broń palną. Rozwiążemy także niezwykłą zagadkę: dlaczego Polacy jako jedyni na świecie mają czapki rogatywki.

Kiermasz książek wilanowskich, godz. 19–24

Zapraszamy do zapoznania się z wydawnictwami Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W muzealne święto oferujemy atrakcyjne rabaty. Z pewnością każdy wybierze dla siebie interesującą książkę.

Stylowe kolekcje (pokaz mody), godz. 21

Uczestniczki programu edukacyjno-charytatywnego Debiutantki, realizowanego w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, zaprezentują modę z epoki Księstwa Warszawskiego oraz współczesne kreacje inspirowane kwiatami z królewskich ogrodów.

Wozownia

Różności o różach oraz Na grządce u króla (warsztaty dla rodzin z dziećmi od lat 3), godz. 19–23

Co łączy królewską rezydencję Jana III i rody Yorków i Lancasterów oraz gdzie w ogrodzie można znaleźć nawiązania do tych zwaśnionych rodzin? Dokąd podróżuje cykoria podróżnik i co lubi lubczyk? I w końcu, gdzie szukać bani? Na te i inne pytania możecie uzyskać odpowiedź przychodząc do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w czasie tegorocznej Nocy Muzeów 2015. Podczas licznych warsztatów manualnych poznamy różności o różach i zapomnianych warzywach.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie”, realizowanego dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Pergola / Scriptorium Villa Nova (przy wejściu do parku)

Zielnik kaligraficzny (warsztaty dla dzieci od 7 lat, młodzieży i dorosłych), godz. 19–23

Warsztaty umożliwią poznanie kroju pisma z czasów króla Jana III oraz naukę kreślenia liter w charakterze pisma angielskiego przy użyciu pióra. Będziemy kaligrafować łacińskie nazwy roślin i przygotujemy podpisy do zielników na kartach z obrazkiem wybranej rośliny.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie”, realizowanego dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Pozdrowienia z Wilanowa! Kolekcjonerskie pocztówki (warsztaty dla rodzin z dziećmi powyżej 6 lat), godz. 19–23

Uczestnicy warsztatów poznają historie wybranych obiektów z kolekcji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Wcielą się w rolę kolekcjonera dzieł sztuki, który ma niebywałą okazję wybrać spośród fotografii te przedstawiające – jego zdaniem – najcenniejsze obiekty w zbiorach wilanowskich i stworzyć wyjątkową pocztówkę kolekcjonerską. To okazja również do poznania tajników scrapbookingu. Pozdrowienia z Wilanowa będzie można wykaligrafować gęsim piórem!

Zajęcia edukacyjne w Wozowni i na pergoli będą tłumaczone na język migowy, przy kilku stanowiskach edukatorzy zapewnią audiodeskrypcję.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

NOC MUZEÓW NA ZAMKU KRÓLEWSKIM W WARSZAWIE

Zwiedzanie zamku – godz. 19.00 – 2.00 (ostatnie wejście o godz. 1.00)

Udostępnione zostaną następujące ekspozycje stałe:

w Zamku:

Apartamenty: Wielki i Królewski z Salami: Wielką, Rycerską, Tronową, Sypialnią Króla oraz z Salą Canaletta; Sale Sejmowe z Salą Senatorską, w której uchwalono Konstytucję 3 maja

Uwaga! w godz. 17.00 – 18.30 – specjalne zwiedzanie Apartamentu Wielkiego i Królewskiego w języku migowym (zorganizowane grupy)

w pałacu Pod Blachą:

Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego i Wystawę Kobierców Wschodnich z kolekcji Teresy Sahakian

Wystawy czasowe:

Order Świętego Stanisława 1765 – 1831. W 250. rocznicę powołania orderu Praemiando Incitat (Nowa Izba Poselska)

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2015. Dokumenty z Biblioteki Polskiej w Paryżu (Sala Senatorska i Galeria Warty)

Zamek warszawski – historia nieznana (wystawa posterowa na Dziedzińcu Wielkim)
Zapraszamy również do udziału w licznych, specjalnie przygotowanych atrakcjach
(obowiązują zaproszenia; kontakt: Punkt Informacji zamkowej, tel.: 22 35 55 170):

Zwiedzanie Ogrodów zamkowych, godz. 17.00 – 20.00

Oprowadzanie: kustosz dr Małgorzata Szafrańska i mgr inż. Sławomir Kwiatkowski (uwaga – propozycja aktualna przy sprzyjających warunkach pogodowych)

Specjalne oprowadzanie po wystawie Żyd Niemalowany w Ziemi Kanaan. Ryciny biblijne z kolekcji Muzeum Wieczny Tułacz przez kustosza Daniela Artymowskiego oraz Pawła Szapiro i Waleriana Warchołowskiego, godz. 19.30 – 22.30

Wolnomularstwo i popkultura. Jak wiek XIX i XX widział masonerię. Wykład prof. Tadeusza Cegielskiego (Loża Masońska), godz. 21.00

Duchy szwedzkich żołnierzy, czyli archeolog i antropolog na tropie zamkowych szkieletów , godz. 19.00

wykład kustosza Rafała Mroczka (Loża Masońska)

Bajka straszka, czyli o królewnie, która płakać nie umiała według Bolesława Leśmiana – zajęcia dla dzieci w wieku 3 – 6 lat.

Prowadzenie: dr Katarzyna Buczek, Agnieszka Wardak, Maria Reif i Hubert Poloniewicz.

Zbiórka: Sień Wielka, godz. 18.00 i 19.00

Poczet królów– warsztaty pantomimy przeznaczone dla dzieci w wieku 6 –10 lat.

Prowadzenie: Agnieszka Lichacz.

Zbiórka: Sień Wielka, godz. 18.30 i 19.30

Heroiny, bohaterki, flądry, zołzy, czyli kobiety polskiego teatru – spotkanie literackie.

Wykonawcy: dr Katarzyna Buczek oraz Barbara i Jacek Bursztynowiczowie.

Cafè Zamek, godz. 20.00

Opowieści starego kufra, czyli o rzeczach minionych – zajęcia dla dzieci w wieku 8 – 12 lat.

Prowadzenie: Dorota i Sławomir Szczoccy.

Zbiórka: Sień Wielka, godz. 20.00 i 21.00

Arkady Kubickiego:

Scena Muzeum Jazzu w godz. 19.00 – 24.00

Koncerty jazzowe oraz ekspozycja zbiorów Muzeum Jazzu (instrumenty, elementy strojów, fotografie, plakaty, płyty, okładki). Na wystawie będzie można zobaczyć fragmenty kolekcji poświęconej Leopoldowi Tyrmandowi, Andrzejowi Kurylewiczowi i Jarkowi Śmietanie.

Artyści, którzy zapowiedzieli swój udział w koncertach: Wanda Warska – śpiew, Włodzimierz Nahorny – piano, Jerzy Stępień – saksofon, Krzysztof Karpiński – piano, Krzysztof Sadowski – piano, Agnieszka Wilczyńska – śpiew, Wojtek Pulcyn – kontrabas, Sebastian Frankiewicz – perkusja, Aga Zaryan – śpiew, Michał Tokaj – piano, Michał Kulenty – saksofon, Piotr Rodowicz – kontrabas, Wawrzyniec Prasek – piano, Olga Boczar – śpiew, piano, Joanna Morea – saksofony: alt, sopran, flet, Agnieszka DerlakTRIO – piano, Bartosz Szabłowski – perkusja, Tymon Trąbczyński – kontrabas, Anna Osmakowicz – śpiew, Patrycja Ciska – śpiew, Chris Malinski– saksofon, Zbigniew Konopczyński – puzon, Jerzy Kuszakiewicz – trąbka, Jerzy Galiński – klarnet, Paweł Tartanus – śpiew, banjo, Andrzej Zielak – kontrabas, Bogdan Kulik – perkusja, Wojciech Kamiński – piano, Kinga Kołodziej – śpiew, Aleksandra Łodzińska – śpiew, Monika Malczak – śpiew, Julia Komorowska – śpiew, Katarzyna Góras – śpiew.

Podczas koncertu odbędzie się promocja książki Krzysztofa Karpińskiego Był jazz, opowiadającej o historii jazzu w przedwojennej Polsce.

Organizator: Muzeum Jazzu

Wystawa artystycznych kalendarzy firmy Gedeon Richter

Od czterech lat, wspólnie z autorem koncepcji artystycznej projektu, Andrzejem Pągowskim, firma Gedeon Richter wydaje kalendarze z pracami najwybitniejszych polskich grafików, malarzy, ilustratorów oraz rysowników satyrycznych. Specjalnie na potrzeby tego wydawnictwa prace przygotowali między innymi: Waldemar Świerzy, Marcin Maciejowski, Józef Wilkoń, Bohdan Butenko, Edward Lutczyn, Henryk Sawka, czy Marek Raczkowski. W ciągu tych kilku lat firma zgromadziła wyjątkową galerię sztuki współczesnej, którą chce się podzielić z szeroką publicznością.

Strefa PZU – Oficjalnego Ubezpieczyciela Zamku Królewskiego w Warszawie.

NOC MUZEÓW W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH W WARSZAWIE

W tym dniu magicznie oświetlone Ogrody Łazienkowskie będzie można podziwiać aż do świtu, Pałac na Wyspie od 19.00 do 2.00, Starą Kordegardę w godzinach 19.00 – 24.00.

Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich

Podczas tegorocznej Nocy Muzeum w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich będzie można zapoznać się z niezwykłym projektem badawczym polegającym na cyfrowym odtworzeniu niezachowanych malowideł Marcella Bacciarellego, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta. Na plafonie w Sali Salomona w Pałacu na Wyspie zostanie wyświetlone w pełni zrekonstruowane malowidło Sen Salomona. Sen będzie motywem przewodnim zwiedzania wnętrz Pałacu. Edukatorzy wyjaśnią symbole i alegoryczne przedstawienia władzy, czasu, sztuk, cnót wpisane w dekoracje wnętrz. Opuszczając Pałac każdy zwiedzający otrzyma „Królewski sennik” (wykaz symboli wraz z wyjaśnieniem, co oznaczają).

Łazienki noc muzeów

Stara Kordegarda

W Starej Kordegardzie planowane jest działanie „Rysownicy Snów”, polegające na tym, że zwiedzający opowiadają swoje sny profesjonalnemu rysownikowi, który przekłada je na obraz.

Scena na Stawie Południowym

Dodatkową atrakcją będzie nietuzinkowy koncert Adama Struga oraz Wojciecha Waglewskiego promujący ich wspólną płytę. Nastrojowy występ odbędzie się o 21.30 na specjalnie zbudowanej scenie na Stawie Południowym.

Serdecznie zapraszamy!

Patron medialny: Top10kasyn.pl