„NOWOCZESNY PATRIOTYZM” | PROGRAM BEZPŁATNYCH LEKCJI MUZEALNYCH W REZYDENCJACH KRÓLEWSKICH

Od 17 marca do końca kwietnia br. w czterech Muzeach Rezydencjach Królewskich: w Muzeum Łazienki Królewskie, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz na Zamku Królewskim na Wawelu odbędzie się 800 bezpłatnych lekcji muzealnych na temat nowoczesnego patriotyzmu, przeznaczonych dla szkół i przedszkoli. Program realizowany jest dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Nowoczesny patriotyzm” powstał z inspiracji strategicznym programem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i ma na celu kształcenie postaw obywatelskich poprzez odkrywanie polskiego dziedzictwa kulturowego. Program będzie okazją do uczestniczenia w bezpłatnych zajęciach najważniejszych miejscach na historycznej mapie Polski – Rezydencjach Królewskich.

W tym roku każda z Rezydencji przygotowała własny temat wiodący. Podczas ośmiuset bezpłatnych lekcji zarówno młodsi jak i nieco starsi uczniowie zdobędą wiedzę o ważnych wydarzeniach i postaciach historycznych, a także o królewskich kolekcjach dzieł sztuki.

Program „Nowoczesny Patriotyzm” odbędzie się już po raz drugi. Pierwsza edycja w listopadzie 2012 roku spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez uczniów i nauczycieli – w bezpłatnych lekcjach muzealnych wzięło udział prawie 16,5 tys. uczniów z całej Polski. W tym roku program ma także szeroki wymiar społeczny. Na bezpłatne zajęcia zapraszamy szczególnie grupy dzieci i młodzieży pochodzące z małych miejscowości, ośrodków opiekuńczych czy osoby z niepełnosprawnościami.