Najstarsze, zabytkowe kościoły w Polsce

Polska pełna jest cudownych perełek architektonicznych i historycznych, nie inaczej jest w przypadku zabytkowych kościołów. Wzniesione przed wiekami, po dziś dzień zachwycają swym niepowtarzalnym urokiem i architekturą.

Kościół na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.

Znajdujący się w Poznaniu kościół na Ostrowie Tumskim wybudowany został w 1447 roku. Przeprowadzone jednak na miejscu liczne badania archeologiczne wskazują, iż w na jego miejscu znajdowała się świątynia pamiętająca czasy chrztu pierwszego polskiego władcy – Mieszka I. Według archeologów, to właśnie w tym miejscu znajdował się najstarszy kościół w Polsce.

Bazylika prymasowska w Gnieźnie.

Kościół ten został wzniesiony najprawdopodobniej w okolicach roku 970. Bazując na zapiskach historycznych, świątynia została doszczętnie zniszczona w 1038 za sprawą najazdu księcia Bratysława. Odbudowana po najeździe czeskiego księcia świątynia została ponownie zburzona w 1430 roku. Na jej miejscu wybudowano gotycki kościół, który podziwiać możemy po dziś dzień. Przypuszcza się, że to właśnie w tej świątyni znajdowała się ciało świętego Wojciecha.

Bazylika katedralna w Płocku.

Ta świątynia została najprawdopodobniej wybudowana w czasach, gdy królem Polski był Bolesław Śmiały. Przeprowadzone na miejscu badania archeologiczne wykazały, że pierwsza budowla była najpewniej w całości drewniana. W 1130 roku powstała w tym miejscu świątynia wybudowana z kamienia, która przez następne stulecie nękana była najazdami, a w ostateczności całkowicie zburzona przez Litwinów w 1289. Kościół, który podziwiać możemy w obecnej formie, powstał najpewniej w okolicach XVII wieku.