Zamki Pomorza: Kwidzyn

Zamek w Kwidzynie stanowi istną wizytówkę tego miasta, której nie sposób nie zauważyć – ta unikatowa budowla gotycka góruje nad całym miastem, będąc jednocześnie jego największą perłą. Zamek w Kwidzynie stanowi nie lada atrakcję turystyczną, którą co roku odwiedza ogromna ilość osób.

Historia zamku w Kwidzynie i atrakcje.

Zamek ten został wybudowany w połowie XIV wieku, najpewniej pomiędzy rokiem 1320 a 1340. Choć przez wieki nasze ziemie były miejscem licznych wojen, to sam zamek zachował się w niemal nienaruszonym stanie. Zamek ten powstał z rąk krzyżackich, choć do samych krzyżaków nie należał – pieczę nad nim sprawował kościół. Na terenie zamku kręcone były niektóre sceny do kultowego już filmu Krzyżacy, znajduje się tu również doskonale zachowana Katedra z przepięknymi, mozaikowymi wizerunkami.

Zamek w Kwidzynie obecnie.

Zamek obecnie pełni funkcję czysto turystyczną, znajduje się w nim także muzeum pełne rozmaitych eksponatów. Muzeum w zamku pełni rolę regionalną, toteż zachowane zbiory nawiązują w głównej mierze do dziedzictwa regionalnego i tamtejszej kultury.