Zamki Mazur: Kętrzyn

Historia zamku w Kętrzynie jest ściśle powiązana z historią samej miejscowości, bowiem pierwsze wzmianki o niej pochodzą najprawdopodobniej z roku 1342, kiedy to Krzyżacy wybudowali tam drewnianą strażnicę. Samek zamek najpewniej wybudowano około roku 1374.

Historia zamku.

Wszelkie wzmianki o tym zamku są w głównej mierze szczątkowe. Szczegółowy opis tej warowni powstał dopiero na początku XVIII wieku. Wiadome jest, że w okolicach XV wieku zamek został najpewniej w całości otoczony potężnymi murami. W 1525 roku zamek stał się siedzibą starosty książęcego, a w kolejnych latach poddawany był licznym rozbudowom. Wraz z początkiem XVIII wieku, zamek najpewniej stracił rolę warowni obronnej i został przemianowany w całości na obiekt mieszkalny. Pod koniec XVIII na zamku wybuchł ogromny pożar, który strawił znaczną część zabudowań. W 1911 obiekt ten został zakupiony przez miasto i w większości przemianowany do pełnienia funkcji mieszkalnych. Podczas II Wojny Światowej zamek pełnił rolę schronu przeciwlotniczego. Po wejściu do miasta wojsk radzieckich został on niemal doszczętnie spalony. Odbudowy podjęto się dopiero w roku 1962.

Zamek obecnie.

Obecnie w zamku mieści się Miejska Biblioteka Publiczna oraz Muzeum imienia Wojciecha Kętrzyńskiego, a sam obiekt jest dostępny dla wszystkich zwiedzających. Zbiory tego muzeum dotyczą w głównej mierze historii regionu jak i samego miasta Kętrzyn. Zwiedzający mogą podziwiać między innymi kolekcje zebranych dzieł artystycznych, a więc obrazów czy rzeźb. Znajduje się tu również wiele eksponatów o sporym znaczeniu historycznym, jak na przykład część skarbu monet ukrytego najprawdopodobniej w roku 1626.