Najpiękniejsze zamki, które umiejscowione są na wodzie

W dawnych czasach pełniły przede wszystkim funkcje obronne, to, kto panował w takim zamku, niejednokrotnie kontrolował okoliczny przepływ wodny, mając tym samym realny wpływ na handel wodny. Większa część z nich powstawała na naturalnych wyspach, a inne – wręcz przeciwnie – znajdują się w miejscach, które usypane zostały ciężką pracą wielu ludzi. Obecna rola zamków, które umiejscowione są na wodzie, ogranicza się przede wszystkim do bycia atrakcją turystyczną i historyczną ciekawostką. Trzeba jednak przyznać, że tego rodzaju budowle są nie tylko niepowtarzalne i rzadko spotykane, lecz przede wszystkim – majestatyczne i urokliwe.

Zamek w Trokach.

Umiejscowiony na obecnej Litwie zamek w Trokach pamięta czasy wielkich książąt litewskich, w tym Witolda czy Kiejstuta, których życie i dzieje są również ściśle powiązane z historią Polski. Budowa tego zamku przypada najprawdopodobniej na XIV wiek – obecnie zamek w Trokach jest jednym z najpopularniejszych obiektów turystycznych na całej Litwie!

Caerlaverock w Szkocji.

Unikatowy, między innymi ze względu na swój kształt, który bazuje na trójkącie, zamek znajdujący się w Szkocji może poszczycić się wiekową i znamienitą historią. Przez lata stanowił niezwykle istotny punkt obronny, szczególnie podczas wojen pomiędzy Szkocją, a Wielką Brytanią. Nie bez powodu nazywa się go również istnym postrachem Anglików. Rola tego zamku przez lata ulegała jednak znaczącym zmianą – a momencie, gdy zamki przestały pełnić istotne funkcje, ze względu na postęp technologiczny i militarny, został on przemianowany na prywatną i luksusową rezydencję.