Zamki Mazur: Ełk

Ełk to obecnie największe miasto na całych mazurach, które jednocześnie stanowi jedno z najpopularniejszych miast turystycznych i wypoczynkowych w tym regionie. Samo miasto jest umiejscowione bezpośrednio nad jeziorem, a i w najbliższej okolicy znajduje się ponad 100 różnych zbiorników wodnych. Historia tego miasta sięga początków XV wieku, pierwotnie znajdowała się niewielka osada rybacka. W Ełku znajduje się także zamek, który umiejscowiony jest na wyspie.

Historia.

Historia zamku w Ełku sięga końca XIV wieku, gdzie na wyspie na jeziorze powstała niewielka warownia wybudowana przez przybyłych na te tereny Krzyżaków. Bazując jednak na badaniach archeologicznych i zapiskach historycznych, dowiedzieć się możemy, że w miejscu obecnego zamku znajdowała się – najprawdopodobniej drewniana – strażnica, która wybudowana została przez plemię Jaćwingów. Ze względu na strategiczne położenie zamku, jego zdobycie było niezwykle utrudnionym zadaniem – przez wieki warownia ta była świadkiem licznych wojen, jak i zniszczeń, w tym także z rąk Polaków, którzy powracali z wygranej bitwy pod Grunwaldem. Z Ełckim zamkiem wiążę się pewna legenda, mianowicie, w jego piwnicach znajdować się miało wejście do tunelu, który przebiega przez całym jeziorem. Podczas potopu Szwedzkiego, najemne wojska kozaków wzięli do niewoli wszystkich mieszkańców miasta, a jedynie niewielka część zdołała się schronić w zamku. Tatarzy, chcąc uczcić swoje zwycięstwo, urządzili ogromną ucztę – przebywający na zamku mieszkańcy wykorzystali nieuwagę najemników i pod ochroną nocy uwolnili wziętych w jasyr ełczan. Rzekomo – Tatarzy po dziś dzień nie potrafią znaleźć wytłumaczenia na to, co tak naprawdę się wtedy wydarzyło, a sama historia miała stanowić źródło licznie tworzonych przez nich legend.

Zamek w Ełku obecnie.

Zamek ten obecnie znajduje się w rękach prywatnego inwestora, a dookoła otoczony jest szczelnym ogrodzeniem – jego zwiedzanie jest więc niemożliwe. Aktualny właściciel, który zakupił zamek w 2010 roku, zobowiązał się dokonać jego modernizacji i kompleksowego remontu w przeciągu 5 lat od dnia zakupu – tak się jednak nie stało, a najbliższy los zamku stoi pod znakiem zapytania.