Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec – atrakcja Podzamcza

Polska to kraj obfitujący w zamki oraz ich ruiny. Dzisiaj polecamy zwiedzanie jednego z nich, znajdującego się między Krakowem a Częstochową na tak zwanej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Chodzi o Zamek Ogrodzieniec.

Jura Krakowsko-Częstochowska

Miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim niesamowitym krajobrazom. Najbardziej charakterystyczne dla tej części Polski są wapienne ostańce, które powstały w procesie krasowym. Najwyższe z nich sięgają nawet kilkudziesięciu metrów.

Jura Krakowsko-Częstochowska obfituje także w wiele skał oraz jaskiń. Dlatego jest to miejsce odwiedzane przez miłośników wspinaczki ściankowej. Jaskinie także są udostępniane dla zwiedzających. Najdłuższa z nich Jaskinia Wierna ma aż 1027 metrów.

Jednak to miejsce na Śląsku charakteryzują także w liczne zamki, które swego czasu strzegły granic Królestwa Polskiego. Jednym z nich jest właśnie Zamek Ogrodzieniec.

Zamek Ogrodzieniec – niesamowite miejsce w Polsce

Zwiedzanie ruin Zamku Ogrodzieniec może być zarówno doskonałą lekcją historii Polski, jak i świetną zabawą. Oprócz standardowego zwiedzania z przewodnikiem, jakie znamy z innych tego typu budowli, Zamek Ogrodzieniec oferuje nam możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju imprezach organizowanych właśnie na jego ruinach. Jeszcze nie tak dawno temu Zamek w Podzamczu był miejscem, w którym co roku spotykali się miłośnicy muzyki elektronicznej. Soundtropolis odbywało się tam każdego lata w okresie od 2004 do 2009 roku.

Nie były to jedyne imprezy na ruinach zamku. Możemy wybrać się do Podzamcza na noc z duchami lub zobaczyć rekonstrukcje starcia Husarii ze Szwedami. Imprez plenerowych w okolicy Zamku Ogrodzieniec jest sporo. Ich daty są udostępniane na oficjalnej stronie muzeum.

Zamek Ogrodzieniec – kariera filmowa

O tym, że Zamek w Podzamczu jest miejscem pięknym i wartym zobaczenia, wiedzą filmowcy. Ruiny zamku znajdującego się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej były bowiem wykorzystywane przez nich niejednokrotnie. Ostatnią bardzo popularną i kasową produkcją Netflixa, w której „występował” Zamek Ogrodzieniec, jest „Wiedźmin”.

Nie myślcie jednak, że był to debiut tego pięknego zamku. Ruiny budowli z Podzamcza mogliśmy zobaczyć już w „Janosiku” – kultowym już dzisiaj serialu. Zamek Ogrodzieniec wykorzystano także podczas kręcenia przez Andrzeja Wajdy „Zemsty”. Oprócz tego „wystąpił” on także w teledysku kapeli Iron Maiden. Konkretnie w klipie do piosenki „Hallowed Be Thy Name”.