Każdy turysta będąc w Krakowie, odwiedza Zamek na Wawelu, Krakowski Rynek oraz Sukiennice. Mało kto wie, że w tym pięknym mieście funkcjonuje jeszcze jedno miejsce, które warto odwiedzić. Jest nim Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.
MOCAK – historia
Historia powstania Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie sięga wręcz końcówki lat dziewięćdziesiątych. Już wtedy bowiem środowisko artystyczne dyskutowało na temat powstania takiego miejsca na mapie Polski. Jednak dopiero w 2004 roku wykupiono budynki i grunty przy ulicy Lipowej 4 w Krakowie. To właśnie tutaj ma powstać Muzeum Sztuki Współczesnej.
W kolejnym roku Kraków otrzymał dotację w wysokości 4 mln złotych na budowę Muzeum. Budowa nowoczesnego muzeum rozpoczęła się jednak dopiero w 2009 roku. Na szczęście nie trwała zbyt długo, gdyż budynek został oddany do użytku już w listopadzie 2010 roku.
Oficjalne otwarcie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK odbyło się 19 maja 2011 roku. Tego dnia można było zobaczyć między innymi takie wystawy jak: Historia w Sztuce, Maurycy Gomulicki. Bibliophillia czy Nagroda Fundacji Vordemberge-Gildewart.
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie – zwiedzanie
W programie muzeum znajdziemy różnorodne projekty, warsztaty, a nawet spotkania ze współczesnymi artystami. Tak naprawdę w MOCAK-u każdy znajdzie coś dla siebie i to bez względu na wiek. Program tego nowoczesnego muzeum jest bowiem bardzo zróżnicowany. Tak samo zresztą, jak rozmieszczenia budynków Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.
Na początku zwiedzanie MOCAK-u może się nam wydawać dość skomplikowane, gdyż muzeum składa się z kilku budynków. Tak naprawdę ten kompleks wygląda, jak niewielkie miasteczko. W każdej parceli znajdują się inne atrakcje. W budynku A na przykład zobaczymy stałe wystawy MOCAK-u oraz wystawy czasowe. Parcela B to biblioteka. Ponadto znajduje się tutaj Galeria Beta. Na tyłach tego artystycznego miasteczka zlokalizowana jest Galeria Re. Tam zobaczymy wystawy młodych i nieznanych na szeroką skalę twórców.
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w roku organizuje około 15 wystaw czasowych. Warto więc podczas planowania wycieczki do Krakowa zajrzeć na stronę MOCAK-u i sprawdzić tematykę wystawianych akurat prac. Nawet jeśli ich myśl przewodnia nie będzie nas interesowała, to warto zajrzeć do budynku A i zobaczyć stałą wystawę krakowskiego muzeum. O innych krakowskich atrakcjach możemy przeczytać tutaj.