Tyskie Browary Książęce

Tyskie Browary Książęce – atrakcja warta uwagi

Na mapie naszego kraju znajdziemy naprawdę wiele różnego rodzaju muzeów. Jednak będąc na śląsku, nie sposób nie odwiedzić jednego z najciekawszych miejsc Szlaku Zabytków Techniki. Tyskie Browary Książęce, bo o ich mowa łączą tradycyjną architekturę z nowoczesnym browarem.

Muzeum w Tychach

Jak sama nazwa miejsca wskazuje, muzeum browarnictwa znajduje się w Tychach. Jest to jedno z większych miast województwa śląskiego, które może pochwalić się różnymi atrakcjami turystycznymi. Więcej na temat Tychów przeczytacie na portalu halotychy.pl.

Jedną z największych atrakcji miasta są właśnie Tyskie Browary Książęce, gdzie piwo warzy się od 1629 roku. Muzeum Browarnictwa znajduje się na ulicy Katowickiej 9 i działa już od 2004 roku. Znajdziemy w nim wiele ciekawych eksponatów. Są to między innymi przedmioty i sprzęty związane z historią i tradycją tego najstarszego w Polsce Browaru. Możemy podziwiać stare fotografie, kufle, beczki, butelki i wiele innych akcesoriów związanych z piwem. To jednak nie wszystko. Muzeum Tyskich Browarów Książęcych składa się bowiem z dwóch części. Jednej, tej historycznej oraz z działającej do dzisiaj rozlewni browaru. To właśnie tu powstaje jedno z najpopularniejszych piw, czyli Tyskie.

Tyskie Browary Książęce – zwiedzanie muzeum

Tyskie muzeum browarnictwa jest otwarte dla zwiedzających. Jest jednak jeden warunek. Żeby wejść do muzeum, musimy mieć ukończone 18 lat. Na zwiedzanie muzeum powinniśmy przeznaczyć około 2-3 godziny. Tyskie Browary Książęce zwiedzamy z przewodnikiem. I tu ciekawostka. Możemy wybrać wycieczkę w języku polskim, angielskim, niemieckim lub śląskim.

Zwiedzanie zaczyna się w historycznej części muzeum. Poznamy multimedialną wersję Jana Henryka XI Hochberga, człowieka odpowiedzialnego za rozkwit Tyskiego Browaru. Obejrzymy także film o historii tego miejsca oraz o tym, jak warzy się piwo.

Po zakończeniu zwiedzania części historycznej przychodzi kolej na halę produkcyjną, która ciągle działa. Tyskie Browary Książęce produkują tam podobno aż 60 tysięcy piw na godzinę. Możemy podziwiać tę pracę, a na koniec czeka nas miła niespodzianka. W ramach zwiedzania Tyskiego Muzeum mamy zagwarantowaną degustację piwa. Trunek może być alkoholowy lub bezalkoholowy. Zależy to już od naszych indywidualnych preferencji.