Zamek Neuschwanstein

Zamek Neuschwanstein – największa atrakcja turystyczna w Niemczech

Trudno opisać tę budowlę słowami. Zamek Neuschwanstein jest tak piękny i bajkowy, że niektórzy mają trudności z uwierzeniem w jego istnienie. Jest on jednak prawdziwy i stanowi największą atrakcję naszych zachodnich sąsiadów. Gdzie dokładnie znajduje się ta piękna budowla? Jaka jest historia zamku? O tym poniżej.

Zamek Neuschwanstein – historia

Budowla powstała za sprawą bawarskiego króla Ludwika II Wittelsbacha, zwanego także Bajecznym Królem. Znany był on z fascynacji średniowiecznymi władcami oraz bohaterami legend i sag. Jego zamek miał nawiązywać do jego zainteresowań. Budowla miała służyć Bajecznemu Królowi oraz jego rodzinie, jako prywatna rezydencja. Jednak rozmiar zamku Neuchwanstein był i jest do dzisiaj imponujący. Jego korytarze mają długość aż 35 km, a powierzchnia mieszkalna to 6 tysięcy metrów kwadratowych.

Miejsce wybudowania zamku także nie było dla króla Ludwika II Wittelsbacha przypadkowe. Stanął on bowiem nad miasteczkiem Hohenschwangau, w którym władca spędził dzieciństwo. Obecnie miejsce to ma status dzielnicy gminy Schwangau w Bawarii. Zamek Neuchwanstein stoi więc u stóp niemieckich Alp niedaleko austriackiej granicy.

Król mieszkał w swojej enklawie zaledwie 11 dni. Budowa wpędziła go w kolosalne długi, w związku z czym musiał on zrzec się tronu.

Zwiedzanie Zamku Neuschwanstein

Wiele osób nazywa tę budowlę zamkiem Disneya, gdyż twierdzą oni, że niektóre ich elementy są niemal identyczne. Trzeba przyznać, że ta budowla jest niezwykłym przykładem romantyzmu w światowej architekturze. W jego wnętrzu znajdziemy elementy różnych stylów. Połączenie elementów stylu gotyckiego, romańskiego, bizantyjskiego, mauretańskiego i barokowego tworzą niepowtarzalną budowlę. Jest to zresztą druga najczęściej odwiedzana przez turystów atrakcja w Europie. Na pierwszy miejscu od lat plasuje się wieża Eiffla.

Zamek Neuschwanstein ze względu na swój wygląd oraz umiejscowienie jest także jedną z najczęściej fotografowanych budowli. Jednak podczas jego zwiedzania nie możemy korzystać z aparatu ani kamery. Nie wejdziemy też z dużym plecakiem. Możemy zostawić swoje rzeczy w zamkowej informacji. Samo zwiedzanie jest bardzo przyjemne. Musimy tylko nastawić się na dużo chodzenia. Zamek jest bowiem okazałą budowlą.

Inne polskie oraz światowe budowle zamkowe opisaliśmy w zakładce ZAMKI.