Zamek Krzyżacki

Zamek Krzyżacki w Malborku – miejsce warte zwiedzenia

Muzeum Zamkowe w Malborku pomimo panującej na świecie i w Polsce pandemii, ciągle cieszy się niezwykłą popularnością wśród turystów. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji znaleźć się w tym miejscu lub zastanawiacie się, czy Zamek Krzyżacki to atrakcja dla was, zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami na jego temat.

Muzeum Zamkowe w Malborku – historia

1 stycznia 1961 roku to dla tego miejsca ważna data. Wtedy właśnie w Zamku Krzyżackim powstało muzeum. Ta placówka historyczno-artystyczna podlega bezpośrednio pod Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Jednak Zamek Krzyżacki to nie tylko muzeum historyczne. Oczywiście został on odbudowany i odrestaurowany tak, aby turyści mogli poczuć się w nim, jak za czasów krzyżackich. Z drugiej strony Muzeum Zamkowe w Malborku to także placówka naukowa. W zamku architekci prowadzą bowiem badania w zakresie archeologii Powiśla, kultury Prus Królewskich oraz historii sztuki.

Więcej na temat historii samego zamku można przeczytać tutaj.

Zamek Krzyżacki – najważniejsze eksponaty

W latach 60. dwudziestego wieku w muzeum mogliśmy zobaczyć nieliczne muzealia. Były to wyłącznie zbiory, które udało się uchronić przed skutkami II wojny światowej. Aktualnie Zamek Krzyżacki może pochwalić się aż 40 tysiącami eksponatów muzealnych. Do najważniejszych z nich należą:

  • kolekcja numizmatów, która nawiązuje do historycznych mennic znajdujących się niegdyś w Malborku,
  • zachwycający zestaw uzbrojenia oraz broni z czasów krzyżackich,
  • kolekcja elementów architektonicznych pochodzących ze średniowiecza – największa w całej Europie,
  • zbiór artystycznych wyrobów z bursztynu – jedyny taki w skali światowej, co czyni Zamek Krzyżacki unikatowym muzeum.

Ponadto co roku Muzeum Zamkowe w Malborku organizuje Międzynarodowe Bienalle Ekslibrisu Współczesnego. Pierwsza tego typu impreza odbyła się jeszcze w latach 60. zeszłego wieku i jest organizowana do dzisiaj. Czyni to ją najstarszym cyklicznym wydarzeniem artystycznym w Polsce.

Muzeum Zamkowe w Malborku bardzo chętnie odwiedzają nasi rodacy oraz zagraniczni turyści. Tylko w ubiegłym pandemicznym roku Zamek Krzyżacki w Malborku odwiedzili turyści z 84 krajów. Najczęściej byli to Niemcy i Rosjanie. Nie brakowało jednak też osób z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji czy Stanów Zjednoczonych. Wśród gości zamku znalazło się nawet kilka osób z dalekiej Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.