stargard-atrakcje

Pomorskie atrakcje: Stargard Szczeciński i okolice

Jako jedno z największych miast leżących na terenie Pomorza z pewnością zasługuje na uwagę, a jego zabytki mogą zachwycić każdego turystę. Stargard Szczeciński to miasto o historycznej zabudowie, na terenie którego nudzić się nie można. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć?

W czasie wycieczki po tym mieście nie można pominąć jego najpiękniejszych zabytków sakralnych. Wyróżnia się kościół NMP – piękny przykład gotyckiej architektury, który zachwyca i swymi monumentalnymi rozmiarami, i bogatym wystrojem wnętrza. Można tu również ujrzeć obrazy z XV wieku oraz kolekcję rzeźb z czasów średniowiecza. Drugim ważnym kościołem na terenie miasta jest kościół św. Jana, który może pochwalić się oryginalnym sklepieniem oraz najwyższą wieżą kościelną na terenie całego Pomorza. Liczy ona sobie aż 99 m wysokości i jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w krajobrazie miasta.

Stargard Szczeciński to również ciekawe budowle świeckie oraz liczne pamiątki po dawnych umocnieniach miejskich. Z pewnością cennym zabytkiem jest tutejszy ratusz, utrzymany w stylu typowym dla późnego gotyku. Zachwyca też barokowy odwach z XVIII wieku, w którym mieści się obecnie Muzeum Regionalne. Spichlerz przy Bramie Portowej oraz basteja to kolejne obiekty, na które warto zwrócić uwagę.

Jeżeli wybierasz się na pomorskie wakacje, odwiedź też Szczecin Info, gdzie znajdziesz wiele ciekawych faktów o Szczecinie i okolicach.

Ci, którzy znajdą dla siebie noclegi na terenie miasta, będą mogli też skorzystać z możliwości odwiedzenia najciekawszych zakątków w tej części Pomorza. Gdzie warto się wybrać? Ciekawym lapidarium grobowym kusi wieś Kobylanka, z kolei w Kołbaczu można ujrzeć Czarci Głaz – jeden z ciekawszych pomników przyrody w okolicach Stargardu. W tej pocysterskiej wsi zachwyca również kościół z XIII wieku z romańskim prezbiterium oraz gotycki dom opata z XIV wieku – jedyna zachowana do dziś pamiątka po dawnym opactwie.