Polskie zabytki na Liście Światowego Dziedzictwa

Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znaleźć możemy miejsca i obiektu niezwykle cenne i unikalne pod względem architektonicznym, kulturowym, historycznym czy też przyrodniczym. Nie ulega wątpliwościom, że Polska jest krajem, który ma wiele do zaoferowania – od przepięknych krajobrazów, gór, czy wspaniałych zabytków, które zachwycą niejednego turystę. Wpisanie danego obiektu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest nie lada wyróżnieniem – warto więc wiedzieć, że w naszym kraju takich obiektów i miejsc jest więc aż 17.

Stare Miasto w Krakowie.

Stare Miasto w Krakowie wraz z Rynkiem Głównym jest miejscem niezwykle ważnym pod wieloma względami. Jest to jeden z największych placów w całej Europie, który – niegdyś – pełnił rolę niezwykle istotnego centrum handlowego. Sam Kraków jest miastem wyjątkowym – to właśnie tutaj znajdowała się pierwsza stolica naszego Państwa i siedziba władców.

Kopalnia Soli w Wieliczce.

Kopalnia soli w Wieliczce to obowiązkowy przystanek na trasie podróży każdego turysty w województwie małopolskim. Historia tego miejsca sięga nawet 3 tysięcy lat przed naszą erą, najlepiej udokumentowane jest jednak to, że kopalnia ta eksploatowana od XII wieku do 1996 roku za pomocą tradycyjnych metod górniczych.

Obóz koncentracyjny Auschwitz.

Auschwitz-Birkenau to miejsce, w którym dokonywano licznych zbrodni na ludzkości, o których wręcz ciężko sobie wyobrazić, by ktokolwiek był zdolny do takich czynów. W obozie życie straciło nieco ponad 1,3 miliona osób, z czego większość stanowili Żydzi, Polacy czy Romowie. W obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau dokonywano również nieludzkich wręcz eksperymentów medycznych na tamtejszych więźniach, a każdy dzień to istne widmo potencjalnej śmierci. Obiekt ten, przypominający nam o zdarzeniach, o których zwyczajnie nie wolno zapomnieć, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisany został w roku 1979.