Polskie dworki – Sosnowica

Kto w czasie wycieczki po malowniczym województwie lubelskim będzie chciał spędzić czas wśród zabytkowych dworków, ten powinien zajrzeć do miejscowości o nazwie Sosnowica. Jej dumą jest dworek, z którym łączą się losy Tadeusza Kościuszki.

Co warto wiedzieć na temat tego miejsca?

Dworek w Sosnowicy to miejsce, w którym rozegrała się słynna historia nieszczęśliwego romansu Tadeusza Kościuszki z Ludwiką Sosnowską (córką Józefa Sosnowskiego). Ludwika miała poznać Tadeusza w Warszawie, co jednak nie jest pewne. Być może para ta znała się już wcześniej. Wiadomo jednak, że w 1775 roku Tadeusz Kościuszko zjawił się w Sosnowicy, a ponieważ nie mógł znaleźć pracy, został guwernerem panien Sosnowskich. Przy okazji zmienił nieco wygląd najbliższego otoczenia należącego do Sosnowskich dworu, a dokładniej – przemienił otaczający go park w modny ogród. Przy okazji nawiązał romans z Ludwiką, jednak ta historia nie skończyła się dobrze. Józef Sosnowski nie zgadzał się na taki związek, a próba ucieczki zakochanych zakończyła się niepowodzeniem. W ostateczności Kościuszko wyjechał z kraju, a Ludwika została przez swojego ojca zmuszona do wyjścia za mąż za księcia Józefa Lubomirskiego.

Szukasz interesujących i historycznych miejsc w Polsce? Warto więc odwiedzić Lublin i jego okolice. Na stronie LublinInfo.pl poznasz dokładniej tamtejsze atrakcje turystyczne i regionalne rezydencje, dworki i pałace.

Romantyczna i tragiczna zarazem historia przyciąga do Sosnowicy. Warto jednak uwzględnić tę miejscowość w programie swej wycieczki nie tylko ze względu na losy Ludwiki i Tadeusza, ale i sam dworek. To ciekawy zabytek architektury, któremu również warto poświęcić swój czas. Ta barokowa budowla wciąż wzbudza zachwyt, a otaczający ją ogród jest idealnym miejscem na romantyczne spacery. To ważny punkt na turystycznej mapie województwa lubelskiego, który na każdym może zrobić spore wrażenie.