Skarby Turcji Egejskiej – Afrodyzja i jej zabytki

Nazwana na cześć greckiej bogini miłości, Afrodyzja być może nie należy do miejscowości najczęściej odwiedzanych przez wycieczki, jednak z pewnością zasługuje ona na uwagę. To malownicze i atrakcyjne miejsce, którym Turcja z pewnością może zachwycić miłośników historii. Na terenie tego starożytnego miasta, znanego ze stałego osadnictwa już blisko 3 tysiące lat p. n.e., zachowało się kilka interesujących obiektów.

Przypominają one o czasach, kiedy to Arfodyzja była jednym z najważniejszych ośrodków filozofii oraz medycyny na terenie Azji Mniejszej. Dzięki badaniom przeprowadzonym tu w latach 60XX wieku udało się również ustalić, że miasto to było ważnym ośrodkiem rzeźbiarskim. Co można tu zobaczyć obecnie?

Afrodyzja – zabytkowe miasto i turecka duma

W gronie najcenniejszych zabytków znajduje się teatr, który w II wieku został przemieniony w arenę dla gladiatorów. Urządzane tu walki z dzikimi zwierzętami cieszyły się wielkim zainteresowaniem, a chętnych na podziwianie zmagań gladiatorów nie brakowało. Kolejnym cennym zabytkiem jest tutejszy stadion, którego widownia mogła pomieścić aż 30 tysięcy widzów. Świadczy to o ogromnym zainteresowaniu, jakim cieszyły się tutejsze zawody lekkoatletyczne. Stadion ten należy jednocześnie do najciekawszych i najlepiej zachowanych budowli greckich w tej części świata, zatem z pewnością w czasie wycieczki po Turcji Egejskiej warto mu poświęcić nieco uwagi. Ciekawe płytki podłogowe można zobaczyć na ternie dawnych łaźni Hadriana. Obowiązkowym punktem w programie wycieczki po Afrodyzji jest też zwiedzenie świątyni Afrodyty, której ruiny mogą się pochwalić wspaniałymi kolumnami i ciekawymi dekoracjami.

Będąc w Turcji warto też odwiedzić miejsce gdzie „Zachód spotyka się ze Wschodem”, czyli Stambuł.

Są one kolejnym dowodem na niezwykły kunszt tworzących tu przed wiekami rzeźbiarzy. Dla tych turystów, dla których ważnym elementem wycieczki po tym mieście jest poszerzenie wiedzy na temat jej historii oraz sztuki, ciekawym doświadczeniem może się okazać wizyta w tutejszym muzeum. Jego największą dumą jest kolekcja rzeźb, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.