Pałac Żmigród – duma Doliny Baryczy i całego kraju

Ruiny pałacu z Żmigrodzie są jednym z ważniejszych punktów w programie wycieczki po Dolinie Baryczy. To miejsce, w którym można zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat historii tej części kraju, a jednocześnie nacieszyć się widokiem cennych pamiątek z dawnych czasów.

Dlaczego turyści odwiedzających Żmigród tak chętnie odwiedzają to miejsce?

Ruiny pałacu w Żmigrodzie, mimo swego stanu, wciąż cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie powinno to dziwić, gdyż pałac ten był swego czasu wspaniałą rezydencją, która w historii Żmigrodu i okolicy odegrała bardzo ważną rolę. Wiadomo, że już w XIV wieku istniał w tym miejscu murowany zamek, który – co ważne – stanął w miejscu znacznie starszego grodu. Świadczy to o tym, iż osadnictwo na terenie dzisiejszego miasta zaczęło się rozwijać dość wcześnie, a sam Żmigród był ośrodkiem o sporym znaczeniu.

Rezydencja w Żmigrodzie dość często zmieniała swoich właścicieli

W swej historii pac ten należał m. in. do biskupów wrocławskich, książąt oleśnickich oraz do zasłużonych rodów rycerskich. Wśród panów tej rezydencji, wyróżnia się rodzina Kurzbachów, która w 1492 roku wybrała ten zamek na główną siedzibę swego rodu. Z ich czasów pochodzi m. in. renesansowa wieża mieszkalna o obronnym charakterze, zwana dziś basztą żmigrodzką. Wejście do wieży zdobią herby Wilhelma von Kurbach (trzy ryby) i jego żony Magdaleny z domu von Maltzan (dwie głowy zajęcy i winogrono).

W połowie XVII wieku dobra żmigrodzkie stają się własnością feldmarszałka Melchiora von Hatzfeldta i jego rodziny. Rodzina ta zburzyła dawny zamek, a w jego miejscu zbudowała piękny pałac, będący interesującym przykładem stylu barokowego. Pałac ten stał się miejscem wielu ważnych wydarzeń, przy czym jednym z tych najważniejszych było tajne spotkanie cara Rosji, Aleksandra I, z królem Prus, Fryderykiem Wilhelmem III. Udział w obradach tych brali również posłowie z Anglii i Austrii, a także król Szwecji. Efektem obrad było zawarcie koalicji antynapoleońskiej, co z czasem doprowadziło do upadku Napoleona.

Pałac w Żmigrodzie to niesamowity zabytek, a warto też przeczytać o innym obiekcie historycznym z północy naszego kraju – Twierdza Wisłoujście w Gdańsku, która jest interesująca atrakcją i ozdobą nadmorskich terenów.

 

Żmigród, na terenie którego coraz łatwiej o tanie noclegi, to miejsce atrakcyjne i dla miłośników historii, i dla turystów-przyrodników

Znajdująca się w pobliżu Dolina Baryczy urzeka idealnymi warunkami do spędzania wolnego czasu w aktywny sposób, a ornitologiczne wycieczki po jej terenie mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą.