Najstarszy zamek w Polsce!

Polska zamkami słynie. Na terenie naszego kraju możemy podziwiać pozostałości średniowiecznych warowni, murów obronnych czy idealnie zachowanych, lub pięknie odbudowanych zamków. Z całą pewnością najsłynniejszym, Polskim zamkiem, do którego tłumnie schodzą turyści, jest bez wątpienia zamek krzyżacki w Malborku – który jest również uważany za jeden z największych zamków nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Tym razem opowiemy jednak o najstarszym zamku, który mieści się w graniach naszego kraju.

Zamek Wleń.

Dokładna data powstania tego zamku jest tematem sporów, zakłada się, iż wybudowany został w II połowie XII wieku. Choć mogą istnieć pewne nieścisłości dotyczące daty, to historycy są jednak zgodni w jednej kwestii – bez żadnych wątpliwości jest to najstarszy zamek w Polsce.

Historia zamku Wleń.

Zamek ten powstał najprawdopodobniej w miejscu grodu obronnego z początków X wieku. Historia zamku Wleń jest ściśle związana z książętami Śląskimi, którzy tam mieszkali. Zamek ten był świadkiem wielu bitew i wojen, oblegany był przez wojska szwedzkie podczas wojny trzydziestoletniej. Aż do drugiej wojny światowej, zamek Wleń przechodził z rąk do rąk, a właściwie – z jednej zamożnej rodziny, do drugiej, aż finalnie trafił pod władanie polskich władz.