Najpiękniejsze zamki na terenie Polski

 

Polska zamkami stoi – na naszym terenie znajduje się ogromna ilość lepiej, lub mniej, zachowanych zamków o ogromnej wartości historycznej i architektonicznej, które skrywają niezwykle ciekawe historie. Przedstawimy najpiękniejsze zamki w Polsce, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Zamek w Piaskowej Skale.

Pierwsza, historyczna wzmianka o tym zamku pochodzi z 1315 roku i jest ściśle związana Władysławem Łokietkiem, ówczesnym królem Polski. Znaczna część budowli wchodzących w skład zamku została doszczętnie zniszczona pod koniec II Wojny Światowej. Obecnie na zamku podziwiać możemy akcenty z architektury zarówno barokowej, renesansowej jak i gotyckiej. Zamek ten pozostaje otwarty dla zwiedzających.

Zamek Czocha.

Jest to jeden z najstarszych zamków w Polsce, gdyż jego budowa rozpoczęła się w roku 1241 i została zakończona rok później. Zamek ten pełnił rolę warowni granicznej – powstał on na osobiste polecenie króla czeskiego Wacława I. Podobnie jak reszta zamków na terenie dzisiejszej Polski, również i Czocha padł ofiarą wojennych działań w trakcie II Wojny Światowej. Został on niemal doszczętnie rozkradziony z mebli i zabytków przez siły rosyjskie.