Cerkiew w Smolniku – skarb drewnianej architektury z Biszczad

Cerkiew w Smolniku nad Sanem jest jednym z piękniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej, jakimi mogą oczarować nas Bieszczady. Dla kogo ta perełka ludowego budownictwa stanie się ciekawym celem wycieczki? Co warto wiedzieć na temat tego niezwykłego zabytku?

Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku – na co zwrócić uwagę?

Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku powstała jako świątynia prawosławna, z czasem zaczęła służyć miejscowym grekokatolikom. Od lat 70-tych XX wieku obiekt ten sprawdza się jako kościół katolicki, choć w jego wnętrzu zachowało się sporo pamiątek po poprzednich użytkownikach.

Historia Cerkwi św. Michała Archanioła w Smolniku

Co wiemy o przeszłości tego zabytku? Po raz pierwszy cerkiew w Smolniku wspominana jest w dokumentach z końca XVI wieku. Obiekt ten nie przetrwał do naszych czasów. Obecna świątynia, ciesząca się tak wielkim powodzeniem wśród turystów, pod koniec XVIII wieku. Jest to czwarta cerkiew stojąca w tym miejscu. Aż do 1951 roku służyła ona grekokatolikom, a po zmianie granic (do 1951 roku Smolnik był częścią Ukraińskiej Republiki Ludowej), opuszczona przez dotychczasowych gospodarzy – powoli niszczała.

Na szczęście znalazły się środki na jej remont, dzięki czemu można było świątynię zabezpieczyć i udostępnić katolickim mieszkańcom Smolnika. Od wielu lat cerkiew ta jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w rejonie Lutowisk, a wpisanie obiektu na listę UNESCO w 2013 roku sprawiło, że zainteresowanie tym zabytkiem znacznie się zwiększyło. Jakie czynniki decydują o wyjątkowości cerkwi w Smolniku?

Dlaczego Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku jest taka istotna w krajobrazie Bieszczad?

Świątynia ta jest jednym z najciekawszych zabytków architektury bojkowskiej, z jakimi mogą się spotkać turyści przemierzający Bieszczady. Jest to cerkiew trójdzielna, w której wyraźnie widać granice pomiędzy babińcem, prezbiterium a nawą. Wszystkie te części mają tę samą wysokość, jednak nawa jest znacznie szersza.

Z zewnątrz trójpodział ten jest bardzo dobrze widoczny, a to za sprawą trzech kopuł. A co z wyposażeniem? Niestety, część dzieł sztuki z cerkwi w Smolniku uległa zniszczeniu w 1951 roku, część trafiła do różnych placówek muzealnych. Dziś w cerkwi można jedynie zobaczyć polichromię, a raczej jej fragmenty. Najciekawsze ikony, które dawniej zdobiły wnętrze tej cerkwi, trafiły do Muzeum Sztuki Ukraińskiej we Lwowie, natomiast ikony przedstawiające Apostołów znalazły dla siebie miejsce w Łańcucie.

Więcej artykułów o ciekawych bieszczadzkich atrakcjach turystycznych znajdziesz w serwisie https://www.tarnica.pl.