zamek

Japońskie atrakcje: Himeji-Jo

Orientalna Japonia kusi nas swymi tajemnicami i pięknem. By móc lepiej zrozumieć kulturę tego kraju, warto w czasie wycieczki po tym kraju odwiedzić jego najpiękniejsze zamki.

Obiektem, który z całą pewnością zasłużył sobie na zainteresowanie, jest Hineji-Jo. To jedna z perełek japońskiej architektury, której historia sięga XIV wieku. W XVII wieku został rozbudowany, stając się jednym z najciekawszych kompleksów obronnej architektury w tej części świata. Ciekawe budynki, wieże i bramy, fosy – wszystko to sprawia, że wycieczki tak chętnie odwiedzają ten zamek. Ponieważ został on wybudowany z materiału, który mieszkańcom Europy w ogóle nie kojarzy się z budowlami o charakterze obronnym, zamek ów wpisano na listę zabytków UNESCO. Dzięki temu Japonia może się pochwalić zamkiem, który ceniony jest przez znawców sztuki z całego świata. Faktycznie, każdy, kto w czasie wycieczki po japońskiej wyspie Honsiu zajrzy na zamek Himeji, szybko doceni jego piękno i niepowtarzalność.

W odróżnieniu do zamków europejskich, przy wznoszeniu tej twierdzy nie korzystano ani z kamieni, ani z cegły. Wykorzystano drewno, które następnie obłożono szczelnie ziemią. Takie ściany pokryte zostały warstwą wapnia. Bez wątpienia taki sposób wznoszenia zamku dla turystów przyzwyczajonych do kamiennych zamczysk może być zaskoczeniem. Ciekawe fosy oraz kompleks budowli to kolejny walor tego miejsca.

Zamek ten miał również wiele szczęścia. Mimo burzliwej historii Japonii, nie był on w zasadzie atakowany. Największym zagrożeniem okazał się dla niego rok 1945 i bombardowania, jednak i tu się zamkowi udało. Choć bomby wyrządziły wiele strat w najbliższej okolicy, sam zamek ocalał. Dziś jest wspaniałą atrakcją turystyczną oraz bezcennym zabytkiem, obok którego nie można przejść obojętnie.

Artykuł ten powstał z pomocą strony www.uzdrowisko-busko-zdroj.com.pl, gdzie możesz też uzyskać wiele informacji na temat wiekowych zabytków w naszym kraju.