jelenia-gora-chojnik

Zamek Chojnik

Zamek Chojnik to jeden z najważniejszych zabytków, jakimi mogą nas oczarować Karkonosze. W czasie wycieczki po okolicach Jeleniej Góry koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce, poznać jego dzieje oraz spojrzeć z niezwykłej perspektywy na Kotlinę Jeleniogórską oraz otaczające ją Sudety. Dlaczego warto zwiedzić ten zabytek? Co sprawiło, że zamek Chojnik zajął tak ważne miejsce na turystycznej mapie Dolnego Śląska?

Aby zwiedzić ruiny zamku Chojnik, trzeba zajrzeć do Sobieszowa – dzielnicy Jeleniej Góry, z której można wejść na górę Chojnik. Osiąga ona wysokość 627 m n. p.m, a jej strome zbocza się jednym z najbardziej charakterystycznych elementów w pejzażu Kotliny Jeleniogórskiej. Na szczycie tej góry wznosi się potężny zamek Chojnik, który swą sylwetką i ciekawą historią od lat skutecznie przyciąga uwagę turystów.

Wzniesiony w połowie XIV wieku z woli księcia świdnicko – jaworskiego Bolka II, urzeka swym obronnym charakterem. Przez wiele lat zamek ten należał do Schaffgotschów, którzy dbali o jego wygląd. Niestety, choć Chojnik nigdy nie został zdobyty, w drugiej połowie XVII wieku wielkich zniszczeń dokonał tu pożar.

Popadający w ruinę zamek dość szybko przemienił się w ogromną atrakcję turystyczną. Na terenie ruin powstało schronisko turystyczne, a sama budowla została zabezpieczona w taki sposób, by jej zwiedzanie było całkowicie bezpieczne. Wielką atrakcją są tu również imprezy, które organizuje miejscowe bractwo rycerskie. Dzięki temu zamek Chojnik staje się niezwykle atrakcyjnym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii.

Miejsce to przyciąga również miłośników przyrody. Dlaczego? Warto pamiętać, że góra Chojnik stanowi enklawę Karkonoskiego Parku Narodowego, zatem spacer po jej zboczach będzie wspaniałą szansą na poszerzenie swej wiedzy na temat karkonoskiej fauny i flory.

Ciekawe lokacje znajdują się też w Białymstoku. Ażeby się o tym przekonać, sprawdź najlepsze atrakcje tego miasta na ebialystok.pl.