Polskie zamki: Gołuchów

Tak piękna kraina, jaką jest Wielkopolska, może zaskoczyć nas wieloma pięknymi zabytkami. W gronie tych, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi, miejsce bardzo ważne zajmuje zamek w Gołuchowie. Dla kogo może się on okazać ważnym punktem w programie historycznej wycieczki? Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę w tym miejscu?

Z kart historii – zamek w Gołuchowie i jego dzieje


Powodów, dla których warto zwiedzić zamek w Gołuchowie, jest wiele. Ta rezydencja związana jest z przedstawicielami znanych polskich rodów, takich jak Leszczyńscy. Wiadomo, iż pierwsza rezydencja w tym miejscu powstała w połowie XVI wieku z inicjatywy Rafała Leszczyńskiego. Jego syn, Wacław, rozbudował zamek, a pamiątką z tych czasów jest piękny dziedziniec, otoczony arkadowymi krużgankami. Niestety, już pod koniec XVII wieku Leszczyńscy przestali się Gołuchowem interesować, a ich rezydencja zaczęła powoli popadać w ruinę. W połowie XIX wieku niszczejący zamek zakupił Tytus Działyński, który zresztą szybko przekazał go swej synowej, Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej. To dzięki niej zamek w Gołuchowie został przebudowany, a w jego murach zaczęły się pojawiać cenne dzieła sztuki. Część tej kolekcji znajduje się tu do dziś, będąc atrakcją, która przyciąga do Gołuchowa wielu miłośników sztuki.

Co warto zobaczyć w Gołuchowie?


Zamek oraz jego wnętrza mogą oczarować każdego, podobnie jak najbliższe otoczenie tej rezydencji. Piękny ogród dendrologiczny (największy w Wielkopolsce) oraz malownicze stawy na rzece Ciemnej to atrakcje, dzięki którym już sam spacer wokół zamku staje się przyjemnym doświadczeniem. A przecież to, co najcenniejsze, kryje się w zamkowych murach.
Wizyta w zamku w Gołuchowie będzie dla każdego z nas wspaniałym kontaktem ze światem wielkiej sztuki. Nie brak tu cennych obrazów i zabytkowych mebli, ciekawą kolekcję tworzą też rzeźby oraz zbiory sztuki orientalnej. Największym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszy się jednak Sala Waz Greckich, których zbieranie zapoczątkował Jan Działyński. Sala Królewska, ozdobiona herbami Leszczyńskich, pokoje gotyckie i Sala Hiszpańska – oto kolejne atrakcje, którym w czasie zwiedzania tego zamku warto się uważniej przyjrzeć.

Gołuchów to ciekawe miejsce, któremu z pewnością warto poświęcić więcej uwagi. Kto w czasie historycznej wycieczki po Wielkopolsce odwiedzi to miejsce, ten z pewnością żałować nie będzie.

Jeden komentarz w temacie “Polskie zamki: Gołuchów

Dodaj komentarz