Pałace Dolnego Śląska: gdzie warto się wybrać?

Dla tych, których fascynują zabytkowe pałace, Dolny Śląsk stanie się wyjątkowo atrakcyjnym kierunkiem wycieczki. W tej części kraju na brak historycznych pamiątek po możnych rodach nie brakuje, przy czym wyjątkowo zasobnym w tego typu zabytki obszarem są okolice Jeleniej Góry. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Pałac w Bukowcu


Choć sam pałac w Bukowcu wygląda niepozornie, chętnych na wizytę w tym miejscu nie brakuje. Dawna rezydencja rodziny von Reden otoczona jest rozległym parkiem, na terenie którego nie brak malowniczych stawów, pomnikowych drzew oraz mniejszych budowli, dawniej służących jako miejsce zadumy i wypoczynku. Dziś zespół parkowo-pałacowy w Bukowcu jest wyjątkową atrakcją i dla miłośników historii, i dla tych, którzy chcą pospacerować w malowniczej scenerii.

Pałac w Staniszowie


Jednym z ciekawszych obiektów, które warto zwiedzić w trakcie historycznej wycieczki po Dolnym Śląsku, jest pałac w Staniszowie. Zachwyca on historią sięgającą XVIII wieku oraz barokową formą. Pałac, którym dawniej opiekował się ród von Reussów, jest dziś miejscem znanym z wielu ważnych wydarzeń kulturalnych, m.in. z koncertów muzycznych. Cieszą się one wielkim powodzeniem wśród miłośników muzyki i sprawiają, że Staniszów jest jednym z ważniejszych punktów na turystycznym planie Dolnego Śląska.

Pałac w Mysłakowicach


Pałac w Mysłakowicach przyciąga uwagę swą sylwetką, z powodu której często uznawany jest za neogotycki zameczek. Ta okazała rezydencja, służąca dzisiaj jako szkoła, była niegdyś wykorzystywana m.in. jako letnia siedziba pruskiego króla Fryderyka Wilhelma III. W pobliżu tego królewskiego pałacu czeka inna atrakcja. To dom tyrolski, przypominający o osadnikach z Tyrolu, którzy uciekli na Dolny Śląsk z austriackiej doliny Zillerthal w obawie przed religijnymi prześladowaniami.

Pałac Łomnica


Kto odwiedzi pałac w Łomnicy, ten z pewnością nie będzie żałować. Ta cenna perełka dawnej architektury należy do rodziny von Küsterów, która – z przerwami – opiekuje się tutejszym kompleksem pałacowym od lat 30-tych XIX wieku. Główny pałac, Dom Wdów wykorzystywany obecnie jako hotel i restauracja oraz piękny park, po którym każdy turysta może pospacerować – oto atrakcje, jakie czekają w tym miejscu na zwiedzających.

Pałac Wojanów


Ta rezydencja może oczarować każdego – nawet najbardziej wymagającego miłośnika zabytków. Pałac Wojanów to majestatyczna budowla, która swą elegancką elewacją oraz strzelistymi wieżyczkami skutecznie przyciąga uwagę zwiedzających. Letnia rezydencja księżnej Luizy Niderlandzkiej, córy króla pruskiego, dziś świetnie sprawdza się jako hotel. I choć wnętrza są niedostępne dla turystów, każdy z nas może pospacerować po tutejszym parku.

Dolny Śląsk to wyjątkowy skrawek kraju, który urzeka i pięknymi widokami, i licznymi pamiątkami z dawnych czasów. O dawnych rodach władających tutejszymi ziemiami wciąż najpiękniej przypominają dwory i pałace, z którymi można się tu spotkać niemal na każdym kroku.