Jędrzejów dla ciekawych – muzeum zegarów

Osoby zainteresowane astronomią oraz urządzeniami pozwalającymi na mierzenie czasu, z pewnością chętnie wybiorą się do Jędrzejowa. W tym mieście najważniejszą atrakcją są właśnie zegary, które – gromadzone przez lata przez członków rodziny Przypkowskich – stworzyły jedną w swoim rodzaju kolekcję muzealną. Dziś można ją podziwiać w Muzeum im. Przypkowskich, znanym też jako „muzeum zegarów”. Ta wyjątkowa placówka jest jednym z najważniejszych punktów w programie każdej wycieczki po regionie świętokrzyskim oraz dumą Jędrzejowa.

Co warto wiedzieć na jej temat?


Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie może się pochwalić nie tylko ciekawymi zbiorami, ale i interesującą genezą. Dzięki prywatnym zbiorom, przekazanym przez rodzinę Przypkowskich tej placówce, turyści mogą dziś podziwiać wyjątkowy zbiór starodruków, przyrządów astronomicznych oraz zegarów słonecznych, cieszących się chyba największym zainteresowaniem wśród zwiedzających muzeum gości. W trakcie zwiedzania tego muzeum turyści mogą zapoznać się nie tylko z ciekawymi przyrządami, ale i z dziejami rodu Przypkowskich. A znanych postaci w tej rodzinie nie brakuje. Osobą, która z pewnością zasługuje na zainteresowanie, jest Jan Józef Przypkowski. Żył on w pierwszej połowie XVIII wieku, a do historii trafił m. in. jako profesor matematyki i astronomii na Uniwersytecie Krakowskim.

Sporo pamiątek po nim można dziś zobaczyć w trakcie zwiedzania muzeum, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługuje jego księgozbiór. Kolejna ciekawa postać z tego rodu to lekarz Feliks Przypkowski (zmarły w 1951 roku). To właśnie on stworzył w Jędrzejowie wyjątkową kolekcję przyrządów astronomiczno-gnomonicznych oraz twórca prywatnego obserwatorium astronomicznego. Rodzinne tradycje kontynuował syn Feliksa – Tadeusz. I on chętnie gromadził stare księgi, stał się też specjalistą od zegarów słonecznych. To właśnie on w 1962 roku zbiory swoje i swych przodków postanowił przekazać Państwu, dając tym samym początek istniejącego do dziś Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Jest ono jedną z najważniejszych atrakcji w województwie świętokrzyskim oraz jednym z ważniejszych punktów w programie każdej wycieczki po Jędrzejowie.