Duma Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – pałac w Złotym Potoku

Złoty Potok to jedna z ciekawszych miejscowości w rejonie Częstochowy oraz jeden z ważniejszych punktów w programie historycznej wycieczki po Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Pałac w Złotym Potoku – to powinieneś wiedzieć

Złoty Potok, leżący w malowniczej dolinie Wiercicy, urzeka nie tylko malowniczą okolicą, ale i sięgającą XIV wieku historią. Wiadomo, że w okresie średniowiecza był on własnością rodu rycerskiego Śreniawitów, później trafił w ręce rodziny Silnickich herbu Doliwa.

Złotym Potokiem władali też Koniecpolscy oraz Potoccy, choć w dziejach miejscowości rolę najważniejszą odegrali Krasińscy oraz Raczyńscy – ostatni panowie tutejszego majątku. Hrabia Krasiński rozpoczął tu budowę dworu, który miał przejść w ręce jego syna – Zygmunta. Znany poeta gościł często w Złotym Potoku, jednak po tragicznej śmierci córeczki nie zdecydował się tu zamieszkać. W ten oto sposób majątek Krasińskich został przejęty przez spokrewnioną rodzinę Raczyńskich, która pełniła pieczę nad tym miejscem aż do czasów II wojny światowej.

Jak dziś prezentuje się Złoty Potok?

Na terenie zespołu parkowo pałacowego w Złotym Potoku zachowało się sporo atrakcji. Wizytówką tego miejsca jest pałac Raczyńskich, wzniesiony w połowie XIX wieku w wodnym wówczas stylu klasycystycznym. Obok niego wznosi się dworek Krasińskich – klasycystyczna budowla z XVIII stulecia, która przyciąga uwagę okazałym gankiem. Dziś w jego wnętrzu mieści się ciekawa placówka muzealna, poświęcona Zygmuntowi Krasińskiemu i jego związkom ze Złotym Potokiem. Wielkie wrażenie robi też park, który rozciąga się wokół rezydencji.

Więcej wpisów o interesujących atrakcjach turystycznych z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, znajdziesz w serwisie https://www.region24.pl/.

Na jego terenie znajduje się malowniczy staw – jeden z kilku utworzonych na Wiercicy. Nie brak tu również pięknych drzew, w gronie których można dostrzec japońskie modrzewie czy tulipanowce amerykańskie. Całość robi ogromne wrażenie, a czas spędzony w tym miejscu dla nikogo nie będzie czasem straconym.